Lamija Ćenanović odbranila magistarski rad

Lamija Ćenanović je 23.9.2021. godine u sali za II i III ciklus studija Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku uspješno odbranila magistarski rad pod naslovom Osiguranje ispunjenja obveza u rimskom obligacionom i savremenom bh pravu“, pred komisijom koju su činili:  prof. dr. Ismet Alija, doc. dr. Benjamina Londrc i prof. dr. Djelza Alija Selmanović te stekla akademsko zvanje magistar prava uža naučna oblast historijskopravna.

U savremenom bh pravu kapara predstavlja određeni iznos novca ili drugih zamjenjivih stvari koje jedna ugovorna strana daje drugoj ugovornoj strani kao znak da je ugovor zaključen i u cilju obezbjeđenja izvršenja ugovora. Jamstvo u obligacionom pravu je ugovor zaključen između povjerioca i jamca, kojim se jamac obavezuje da će ispuniti punovažnu i dospjelu obavezu dužnika, ako dužnik to ne učini. Ugovornom kaznom dužnik se obavezuje da će povjeriocu isplatiti određeni novčani iznos ili mu pribaviti neku drugu materijalnu korist, ako ne ispuni ili zakasni sa ispunjenjem svoje ugovorne obaveze.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Lamija Ćenanović odbranila magistarski rad