DL studij

Kao odgovor na globalizaciju, brže ekonomske i društvene promjene u okruženju dolazi do novog trenda u obrazovanju, a to je učenje na daljinu. Prateći trendove u obrazovanju Pravni fakultet Univerziteta u Travniku je od akademske 2018/2019 godine počeo uspješno organizirati i upisivati prvu generaciju studenata koji će koristiti prednosti učenja na daljinu. U nastavku možete pronaći prednosti ovakvog učenja i dodatne informacije.

Šta je učenje na daljinu?

Učenje na daljinu ili elektronsko učenje (engl. e-learning, distance learning) podrazumijeva upotrebu elektronskih  medija, edukacijske tehnologije, te informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT) u učenju. Doba u kojem se nalazimo, doba modernih tehnologija i globalizacije donosi brze promjene u svim aspektima ljudskog života i iz tog razloga online učenje odnosno e-learning predstavlja optimalnu strategiju za obrazovanje.

Danas e-learning svoju primjenu pronalazi u svim obrazovnim institucijama, kako visokoškolskim ustanovama tako i u osnovnom i srednjem obrazovanju. Jedan od razloga zbog kojeg se i u oblasti obrazovanja sve više koriste informacijske i komunikacije tehnologije je to što obrazovanje ima veliku ulogu u razvoju društva, a dostupnost ovih tehnologija čini obrazovanje dostupnim svima. UNESCO, specijalizovana agencija UN-a u zadnje se vrijeme dosta bavi pitanjima doprinosa informacijske i komunikacijske tehnologije upravo za razvoj obrazovanja, nauke i kulture, a u svrhu izgradnje društva znanja. Kroz Strategiju korištenja IKT-a u obrazovanju potiču se države na podršku ovom vidu obrazovanja. Upotreba IKT-a u obrazovanju je važan element i Strategije Europske Komisije kojom se želi osigurati učinkovitost europskih obrazovnih sistema i konkurentnost europske ekonomije.

Koje su prednosti DL studiranja?

U odnosu na tradicionalni oblik učenja, učenje na daljinu ima mnogo prednosti koje su značajne za studente i nastavnike odnosno predavače.

elearning

• Online učenje omogućava studentima kvalitetno sudjelovanje u nastavi bez obzira na geografsku udaljenost, raspored nastave i slične okolnosti koje predstavljaju prepreku u tradicionalnom obliku učenja,
  • Studenti sami biraju kada će i kako pristupiti učenju budući da imaju stalan pristup materijalima i nastavi koju polaze,
  • Materijal za nastavu je centralizovan i moguće mu je pristupiti sa bilo koje lokacije. Ono što je jako bitno, odnosno što predstavlja veliku prednost jeste omogućena integracija i pristup drugim izvorima bitnim za gradivo koje se uči,
  • Online učenje omogućava posebno dinamičnu interakciju između profesora i studenata, kao i studenta međusobno. Svaki pojedinac ima mogućnost da doprinese nastavi pokretanjem, odnosno sudjelovanjem u raspravama koje se tiču određene teme,
  • S druge strane, online učenje je mnogo troškovno povoljniji oblik učenja. Ako uzmemo u obzir sve troškove koje student ima u tradicionalnom obliku školovanja (troškovi prevoza, ishrane i smještaja), online učenje košta mnogo manje. Razlozi za to su jednostavni. Sve što je potrebno da bi počeli sa online učenjem jeste internet konekcija i računar, a svi ostali resursi potrebni za učenje se nalaze na internetu, na jednom mjestu.

Iako se online učenje tradicionalno vidi kao edukacioni resurs sa posebnim benefitom za studente, učenje na daljinu također daje mnogo prednosti nastavnicima odnosno predavačima i direktno može utjecati na njihov profesionalni razvoj. Predavač ima na raspolaganju mnogo opcija za praćenje studenata, njihovog napretka te ocjenjivanja.

Pravni fakultet Univerziteta u Travniku sa ponosom ističe kako je uspješno implementirao sistem učenja na daljinu, te educirao nastavnike i saradnike tokom 2017. i 2018. godine.

Plan DL studija na Pravnom fakultetu

Student prilikom upisa na DL studij odmah dobija od DL administratora svoje lične korisničke podatke (username i password), spisak predmeta i upustvo za korištenje DL platforme.

Nakon što student pristupi DL platformi svake sedmice za svaki predmet koji pohađa dobija slijedeće:

-Videomaterijal predavanja nastavnika i praktične vježbe saradnika u nastavi (video je trajno na DL platformi i može se pustiti u svakom momentu kojeg student odredi jer on određuje tempo učenja),

-Koncizan i sažet materijal za učenje i prezentaciju,

-Zadatak čijim rješavanjem student dobija bodove na aktivnost koji ulaze u ocjenu (minimalno 3 zadatka tokom semestra od kojih student može steći maksimalno 10 bodova),

Budući da su nastavnici i saradnici konstantno na DL platformi student može očekivati svakodnevnu mogućnost korespondencije sa nastavnicima i saradnicima u nastavi .

Završni i parcijalni ispiti se organiziraju u sjedištu fakulteta (in class), s tim da se termini pohađanja parcijalnih ispita održavaju poslijepodne o čemu studenti budu blagovremeno obaviješteni objavom rasporeda na DL platformi.

DL studij Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku je dostupan na slijedećim uređajima:

-Računar i laptop putem web preglednika (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox itd.),

-Smart telefoni i tableti (Putem aplikacije Google Classroom za Android i IOS).

Tehnički zahtjevi za DL studenta

DL student za praćenje DL studija mora imati slijedeće tehničke mogućnosti i opremu:

1. Računar ili smart telefon,

2. Internet pristup,

3. Program za gledanje on-line video sadržaja instaliran na browseru (u većini je već pre-instaliran).

U galeriji ovog članka se nalazi izgled DL platforme Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Ukoliko ste zainteresovani za ovaj sjajan način studiranja kontaktirajte nas.

Vi ste ovdje: Početna Studentska služba Upis DL studij (učenje na daljinu)