Esad Ramić uspješno odbranio doktorski rad

Esad Ramić je 24.10.2020. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku uspješno odbranio doktorski rad pod naslovom „Arbitražno rješavanje sporova u funkciji efikasnosti sudova Bosne i Hercegovine“, pred komisijom koju su činili: prof. dr. Sead Dizdarević, prof. dr. Zijad Hasić, prof. dr. Ferid Otajagić, te stekao akademsko zvanje doktor pravnih nauka – uža naučna oblast Javno pravo.

Afirmacija arbitražnog rješavanja pravnih sporova i donošenje kvalitetnog zakona o arbitraži Bosne i Hercegovine te njegova primjena u znatnoj mjeri bi doveli do poboljšanja efikasnosti sudova u Bosni i Hercegovini. Pozitivna svojstva arbitraže, kao mirnog, alternativnog načina rješavanja pravnih sporova pogoduje bržem, jeftinijem, diskretnijem i efikasnijem rješavanju sporova. Trenutni zakonodavni okvir u Bosni i Hercegovini nije dovoljan za kvalitetno pravno i instituconalno uređenje arbitraže u Bosni i Hercegovini. Arbitražna praksa susjednih zemalja pokazuje da arbitražno rješavanje sporova pozitivno utiče na rješavanje ukupnog broja neriješenih sporova čime se povećava efikasnost pravosuđa zbog smanjenja ukupnog broja predmeta.

Doktorski rad predstavlja originalan i samostalan rad te izaziva pažnju i primjerene pohvale svojom sistematskom i uređenom razradom predmetne materije, obimom i temeljitošću tematske analize. Rad predstavlja originalnu istraživačku i analitičko - teorijsku cjelinu koja je rezultirala odgovarajućim zaključcima.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Esad Ramić uspješno odbranio doktorski rad