Zijad Srabović uspješno odbranio doktorski rad

Zijad Srabović je 9.7.2020. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku uspješno odbranio doktorski rad pod naslovom „Pravno politički aspekti uređenja državnih granica Bosne i Hercegovine“, pred komisijom koju su činili: acc. prof. dr. Suad Kurtćehajić, acc. prof. dr. Džemal Najetović, prof. dr. Sakib Softić, te stekao akademsko zvanje doktor pravnih nauka – uža naučna oblast Međunarodno pravo.

Državno područje je jedan od najbitnijih kriterija kada se govori o nastanku određene države te je upravo državno područje bitan element njezinog postojanja. Kada je u pitanju veličina državnog teritorija,  nije određena veličina potrebna za postojanje određene države, a kao primjer država koje imaju malen državni teritorij možemo navesti Državu vatikanskog grada, Kneževina Monako, Republika San Marino, Kneževina Lihtenštajn ili otočna država Nauru u Tihom okeanu nedaleko od ekvatora. Bosna i Hercegovina je kao relativno mlada država učinila puno u međunarodnim odnosima koji se tiču upravo državnog područja i državne granice, ali unutrašnji i vanjski utjecaji, odnosno osporavanja međudržavnog razgraničenja, otežavaju jasno  definisanje, odnosno identifikaciju granične linije Bosne i Hercegovine sa susjednim državama, Republikom Hrvatskom i Republikom Srbijom.

Doktorski rad predstavlja originalan i samostalan rad te izaziva pažnju i primjerene pohvale svojom sistematskom i uređenom razradom predmetne materije, obimom i temeljitošću tematske analize. Rad predstavlja originalnu istraživačku i analitičko - teorijsku cjelinu koja je rezultirala odgovarajućim zaključcima.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Zijad Srabović uspješno odbranio doktorski rad