Nihad Mamela odbranio magistarski rad

Nihad Mamela je 13.6.2019. godine u sali za II i III ciklus studija Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku uspješno odbranio magistarski rad pod naslovom „Pravni okvir civilno-vojne saradnje OS BiH sa organima vlasti u akcijama zaštite i spašavanja, pred komisijom koju su činili:  prof. dr. Ismet Alija, prof. dr. Džemal Najetović i prof. dr. Zijad Hasić te stekao akademsko zvanje magistar prava uža naučna oblast međunarodnopravna.

Od najranijeg vremena ljudi su preduzimali niz aktivnosti na vlastitoj zaštiti i spašavanju koje bi se mogle svrstati u preventivne, operativne i asanacione. Ljudi su vrlo rano spoznali potrebu preduzimanja preventivnih mjera od elementarnih nepogoda gdje su izbjegavali opasnost izmještanjem i napuštanjem područja koja su trusna, podložna poplavama, klizištima i sl. Poduzimali su i operativne mjere u vidu zbrinjavanja ljudi, evakuacije, uređenja terena te asanacione mjere zavisno od razvitka ljudske zajednice. Zaštita i spašavanje, gledano kroz historiju, kao aktivnost ljudi u borbi kako sa prirodnim tako i sa opasnostima koje uzrokuju ljudi nenamjerno (akcidenti) ili namjerno (ratovi, terorističke aktivnosti i sl.) je vrlo dinamičan. Zaštita i spašavanje je stara i široka aktivnost. Zahtjeva preduzimanje niza mjera i aktivnosti na organizacijskom, kadrovskom, edukacionom, materijalno-tehničkom i drugim planovima.

Magistarski rad predstavlja originalan i samostalan rad te izaziva pažnju i primjerene pohvale svojom sistematskom i uređenom razradom predmetne materije, obimom i temeljitošću tematske analize. Rad predstavlja originalnu istraživačku i analitičko - teorijsku cjelinu koja je rezultirala odgovarajućim zaključcima.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Nihad Mamela odbranio magistarski rad