Emir Kajmaković uspješno odbranio doktorski rad

Emir Kajmaković je 11.4.2018. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku uspješno odbranio doktorski rad pod naslovom „Uloga obavještajne službe u sistemu nacionalne sigurnosti Bosne i Hercegovine“, pred komisijom koju su činili: prof. dr. Džemal Najetović, prof. dr. Nedžad Korajlić te prof. dr. Hana Korać, te stekao akademsko zvanje doktor pravnih nauka – uža naučna oblast Krivično pravo.

OSA BiH predstavlja esencialan element nacionalnog sigurnosnog sistema države u suzbijanja ugrožavajućih tendencija iz kojih se generiraju faktori i subjekti koji ugrožavaju nacionalnu sigurnost i funkcioniranje političko - pravnog sistema države. Suvremeni sigurnosni izazovi na nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou zahtjevaju redefinisanje mjesta, uloge, djelokruga rada, metoda i sredstava djelovanja, ovlaštenja i kontrole rada obavještajne službe. Procesi globalizacije, novi odnosi u svjetskoj politici, ekonomskim, kulturnim i drugim procesima u svijetu, regionu i zemlji u uzročno-posljedičnoj vezi determinišu model organizacije obavještajno - sigurnosnog sistema, odnosno njenog normativno - pravnog okvira. Osnovne karakteristike modela organizacije evropskih obavještajnih službi su kontinuirano uspostavljanje novih pravnih instituta i inovacija u pozitivno pravnim propisima.

Doktorski rad predstavlja originalan i samostalan rad te izaziva pažnju i primjerene pohvale svojom sistematskom i uređenom razradom predmetne materije, obimom i temeljitošću tematske analize. Rad predstavlja originalnu istraživačku i analitičko - teorijsku cjelinu koja je rezultirala odgovarajućim zaključcima.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Emir Kajmaković uspješno odbranio doktorski rad