Pravni fakultet Univerziteta u Travniku od 31.5.2014. godine bogatiji je za još jednog magistra prava za kojeg se sa ponosom može reči da je sigurno jedan od prvih kandidata na Univerzitetima u BiH koji se dotakao problematike krivičnopravne prirode holokausta izazvanog mržnjom prema Jevrejima, odnosno kažnjavanja počinitelja takvih krivičnih djela. Riječ je o kandidatu Adnanu Kuriću iz Donjeg Vakufa, bivšem studentu, a poslije i magistrantu Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku koji je u svom magistarskom radu  „Kažnjavanje djela protiv čovjeka i čovječnosti počinjenih od strane nacista u Krivičnom zakonu Izraela“, a pod mentorstvom uvaženog prof. dr. Hasana Balića, istražio korelaciju između Krivičnog zakona Izraela i Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, osvrnuvši se pri tome na jedno od osnovnih načela savremenog krivičnog prava – načelo individualizacije kazne, dovodeći ga u vezu sa lex generalis Krivičnim zakonom Izraela koji se ističe po svojoj efikasnosti i orginalnosti - sui generis. Posebno mjesto u ovom naučno-istraživačkom radu zauzima suđenje ozloglašenom nacisti Adolfu Eichmannu.

Nakon sjajnog izlaganja kandidata Komisija koju su pored naprijed pomenutog mentora činili prof. dr. Hana Korač, u ulozi Predsjednice i prof.dr Almin Dautbegović, u ulozi člana, povukli su se na vijećanje, te nakon povratka sa istog odlučili da kandidata nagrade najvećom ocjenom - summa cum laude. Kandidat je time stekao zvanje magistra prava uža naučna oblast krivičnopravna. Komisija očekuje da će iz ovakve jedne teme i rada uskoro proizaći kvalitetna stručna literatura u obliku knjige.

Autor teksta: Lejla Šaćirović, MA

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Uspješna odbrana magistarskog rada kandidata Adnana Kurića na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku