Uspješna odbrana magistarskog rada na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku

Dana 17.04.2014. godine, sa početkom u 13:30h, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku, Ermin Terko je odbranio magistarski rad pod naslovom „Kolektivno pregovaranje i kolektivni ugovori u radnom zakonodavstvu Bosne i Hercegovine“ pred komisijom u sastavu: prof. dr Ferid Otajagić, prof. dr Sead Dizdarević prof. dr Zijad Hasić. Imenovani kandidat je stekao zvanje magistar prava- užnaučna oblast javnopravna.

Kandidat je kroz rad pokazao intenciju da učini doprinos teorijskom i pravnom razumijevanju kolektivnog pregovaranja kao instrumenta socijalnog dijaloga i socijalnog partnerstva, te prije svega da ponudi prikaz kolektivnih ugovora kao važnog i nezamjenjivog instituta u oblasti radnog prava, kroz njihovu genezu i naknadnu evoluciju, kao i kroz procjenu njihove perspektive u budućem socijalno-ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine, a posebno u svjetlu priključenja Bosne i Hercegovine EU.

Komisija smatra da je kandidat obradio aktuelnu i interesantnu temu, a rezultati ovog rada će se moći koristiti u daljnjem istraživanju područja kolektivnog ugovaranja i socijalnog partnerstva. Značaj rada posebno se ogleda u njegovoj praktičnoj koristi za socijalne partnere u planiranju i vođenju procesa kolektivnog pregovaranja, te u kreiranju i zaključivanju kolektivnih ugovora. Interesantne su svakako i preporuke za razvoj kolektivnog ugovaranja i socijalnog partnerstva koje kandidat markira kao potencijal za unaprjeđenje industrijskih odnosa.

Autor teksta: Amina Hajdarević

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Uspješna odbrana magistarskog rada na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku