Mustafa Hasanbašić odbranio magistarski rad

Mustafa Hasanbašić je 09.07.2016. godine u 14:30 sati, u sali za II i III ciklus Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku uspješno odbranio magistarski rad pod naslovom „Značaj pretresanja kod dokazivanja krivičnog djela razbojništva na području ZE-DO kantona u periodu 2008 - 2012“, pred komisijom koju su činili: prof. dr. Osman Jašarević, prof. dr. Nedžad Korajlić i prof. dr. Gordana Mršić, te stekao akademsko zvanje magistar prava, uža naučna oblast krivičnopravna.

Imovinski kriminalitet, aktuelne probleme, te zakonski okvir rješavanja djela imovinskog kriminaliteta, pojam i karakteristike imovinskog kriminaliteta, taktika i tehnika izvršenja imovinskih delikata i primjena profiliranja kod dokazivanja imovinskih delikata su objašnjeni u prvom dijelu izlaganja kandidata. Drugi dio je posvećen pretresanju gdje kandidat izlaže pravni osnov pretresanja, pretresanje sa i bez naredbe suda, predmet i objekt pretresanja, priprema i planiranje pretresanja, te pretresanje lica. Također, kandidat dalje opisuje i ostale pravne uslove pretresanja, vrijeme pretresanja, prisustvo osobe na licu mjesta za vrijeme pretresa, prisustvo pretresanja uz dva svjedoka, vrste i zapisnik o pretresanju, prikazuje privremeno oduzimanje predmeta i imovine. Kandidat opisuje privremeno oduzimanje pisama, telegrama i drugih pošiljki, naredbe banci ili drugoj pravnoj osobi, privremeno oduzimanje imovine. Također, opisana je detaljno razlika ozmeđu pretresa i pregleda prostorija i osoba, potvrda o privremenom oduzimanju predmeta.

Magistarski rad predstavlja originalan i samostalan rad te izaziva pažnju i primjerene pohvale svojom sistematskom i uređenom razradom predmetne materije, obimom i temeljitošću tematske analize. Rad predstavlja originalnu istraživačku i analitičko-teorijsku cjelinu koja je rezultirala odgovarajućim zaključcima, te je za isti kandidat Mustafa Hasanbašić ocjenjen ocjenom vrlo dobar (9).

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Mustafa Hasanbašić odbranio magistarski rad