Danijela Kristić uspješno odbranila doktorski rad

Danijela Kristić je 10.12.2022. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku uspješno odbranio doktorski rad pod naslovom Finansiranje zdravstvenog sistema u funkciji zdravstvene zaštite stanovništva“, pred komisijom koju su činili: prof. dr. Sead Dizdarević, prof. dr. Halid Kurtović, prof. dr. Namik Čolaković, te stekao akademsko zvanje doktor pravnih nauka – uža naučna oblast Ekonomsko pravo.

Troškovi za zdravstvenu zaštitu posljednjih godina bilježe veliki porast, a kao razlozi navode se demografske promjene, sve veći broj stanovništva treće životne dobi koji zahtijeva specijalnu zdravstvenu zaštitu, brzi razvoj medicinske tehnlogije, promjene u epidemiologiji oboljenja i dr. Usljed navednih promjena sve zemlje imaju problem rasta zdravstvenih troškova, njihovih usklađivanja i izvora za pokriće istih. Sve ovo ima značajan uticaj na samo zdravlje i kvalitetu pružene zdravstvene usluge, pa se pitanje doprinosa za zdravstveno osiguranje i finansiranje zdravstvene zaštite ističe kao jedno od najvažnijih socijalnih, ekonomskih i političkih pitanja. Reforme imaju za cilj da obezbjede što kvalitetniju zdravstvenu uslugu, bez narušavanja finansijske stabilnosti zdravstvenog sistema.

Doktorski rad predstavlja originalan i samostalan rad te izaziva pažnju i primjerene pohvale svojom sistematskom i uređenom razradom predmetne materije, obimom i temeljitošću tematske analize. Rad predstavlja originalnu istraživačku i analitičko - teorijsku cjelinu koja je rezultirala odgovarajućim zaključcima.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Danijela Kristić uspješno odbranila doktorski rad