Kao i svih prethodnih godina i ove godine u sklopu nastavnog predmeta Penologija, koju predaje prof.dr. Hana Korać, i viši asistent Lejla Šaćirović, organizovana je studentska praksa u vidu posjete najvećem zatvoru u našoj državi – KPZ-u Zenica. Praksa je organizovana sa ciljem bližeg upoznavanja studenata sa načinom i sistemom izvršenja krivičnopravnih sankcija u našoj državi obzirom da se isti obrazuju za budući rad u pravosuđu u čiju nadležnost spada izricanje i izvršenje krivičnopravnih sankcija.

Organizovanu grupu studenata završne godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu 25.6.2014.godine, prilikom posjete, dočekalo je ljubazno osoblje kazneno-popravne ustanove. Studenti su obišli nekoliko paviljona kojom prilikom su mogli vidjeti u kakvim uslovima borave zatvorenici i na koji način se vrši penološki tretman u zatvoru. Nakon obilaska studenti su imali priliku prisustvovati predavanju održanom od strane Nermine Delibašić, stručne savjetnice za socijalni rad, i dipl. pravnika Amira Halide, kao i istima postavljati pitanja vezano za rad same ustanove, tretman zatvorenika, uslove, te problemima s kojima se oni kao uposlenici svakodnevno susreću u svom radu.

U zatvoru kapaciteta oko 810 kreveta boravi između 750 i 800 zatvorenika osuđenih na kaznu zatvora od jedne do 20 godina, kaznu dugotrajnog zatvora, te kaznu maloljetničkog zatvora. Ono što je bitno naglasiti jeste da za rad ove ustanove kamen spoticanja pored nedostatka zatvorskog kapaciteta, predstavljaju i važeće zakonske odredbe Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera koji datira još iz 1998. godine i nije u dovoljnoj mjeri pratio reformu krivičnog zakonodavstva iz 2003. godine. Takođe, sam objekat zavoda je star te ne postoji mogućnost razdvajanja i klasifikacije zatvorenika po vrsti i prirodi počinjenog krivičnog djela.

Posjeta studenata PFK kazneno popravnom zavodu Zenica protekla je uspješno na obostrano zadovoljstvo.

Autor teksta: Lejla Šaćirović

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Posjeta studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku Kazneno-popravnom zavodu Zenica