U Sarajevu održana Međunarodna naučna konferencija „Sigurnost urbanih sredina“

Dana 16.5.2014. godine u sklopu XIV Dana kriminalističkih nauka, održana je Međunarodna naučna konferencija Sigurnost urbanih sredina. Ista se održala u zgradi Parlamentarne skupštine BiH i na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu. Uprkos brojinim nedaćama izazvanim prirodnim katastrofama na području BiH i susjednih država, ovaj naučni skup naišao je na veliko interesovanje kako domaćih, tako i stranih stručnjaka prvenstveno iz oblasti kriminalistike, kriminologije i prava kao i drugih srodnih nauka.

U okviru četiri panela zapaženo učešće imali su zaposlenici i doktoranti Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku.  Nemilim događajima iz februara mjeseca tekuće godine došlo je do uništenja arhivske građe Arhiva BiH, a o značaju uništenog bogatstva u okviru PANELA 4 „Upravljanje kriznim situacijama“ govorili su prof. dr. Dževad Drino i ass. na historijsko-pravnoj grupi predmeta Benjamina Londrc izlažući svoj rad pod nazivom „Damnatio memoiae – Uništenje građe Arhiva Bosne i Hercegovine“. U okviru POSTER PREZENTACIJA svoje radove izložili su v. ass na krivično-pravnoj grupi predmeta Šaćirović Lejla, MA, pod nazivom „Prevencija saobraćajnog kriminaliteta u urbanim sredinama“  kao i doktorant mr sci Kajmaković Emir pod nazivom „Ilegalno posjedovanje vatrenog oružja i sigurnost građana“.  Ulogu moderatora plenarne sjednice imao je mr. sci. Vjekoslav Vuković takođe doktorant Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Sve naprijed pomenuto govori upravo o kvaliteti doktorskog studija na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku koji se organizuje u VI semestara (3 akademske godine). Studij se organizuje na više naučno-nastavnih oblasti na kojima se doktoranti od samog početka usmjeravaju na izučavanje samo onih nastavnih disciplina koje su usko vezane za tematiku prema kojoj doktorant pokazuje posebno interesovanje i naučno-istraživačke tendencije.

Doktoranti se od samog početka osposobljavaju i za pisanje naučnih radova koje potom objavljuju u mnogim referentnim časopisima, a imaju priliku objaviti rad i u „Univerzitetskoj hronici“ Univerziteta u Travniku.  Ne treba zaboraviti da fakultet provodi politiku zadržavanja svojih najkvalitetnijih studenata i kadrova u smislu da im pruža priliku daljeg akademskog usavršavanja kroz dodijele akademskih zvanja asistenata i viših asistenata tako da najuspješniji kandidati sa doktorskog studija na taj način dobivaju mogućnost učestvovati u nastavi, te steći i značajna predavačka iskustva ukoliko se odluče nastaviti svoje stručno usavršavanje kao budući profesori i predavači na visokoškolskim ustanovama.

Autor teksta: Lejla Šaćirović i Benjamina Londrc

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti U Sarajevu održana Međunarodna naučna konferencija „Sigurnost urbanih sredina“