U organizaciji Pravnog fakulteta u Bihaću i Internacionalnog Burch Univerziteta iz Sarajeva, te podršku Općine Bihać održana je dvodnevna II. Međunarodna naučna konferencija „Bosna i Hercegovina i euroatlanske integracije-Trenutni izazovi i perspektive“. Mjesto održavanja je bio prelijepi ambijent hotela Kostelski buk.

Na konferenciji su učestvovali eminentni profesori iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, a prema riječima Nevzeta Veladžića, dekana Pravnog fakulteta u Bihaću, cilj konferencije jeste analiza i perspektive puta Bosne i Hercegovine ka euroatlanskim integracijama.  „Evropski put naše zemlje ne smije ostati samo na riječima, već svi zajedno moramo krenuti u korijenite reforme i zbog toga su ovakve konferencije pravo mjesto da ukažemo na sve probleme koji muče našu zemlju na putu ka euroatlanskim integracijama“-kazao je dekan Veladžić.

Program konferencije obuhvatio je više tematskih područja, od pravno-ekonomskog aspekta euroatlantskih integracija, političko sigurnosnog aspekta, pravno-ekonomskog aspekta, te političko sigurnosnog aspekta euroatlantskih integracija. Na dvodnevnom skupu prezentovano je preko 100 naučnih radova.

Dvojac sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku doc.dr. Dževad Drino i ass. Benjamina Londrc imali su zapaženo izlaganje u okviru pravno-ekonomskog panela, gdje su skrenuli pažnju na historijskopravne aspekte antikorupcionog zakonodavstva kroz primjere atinskog i rimskog prava.

Još veći značaj konferenciji dala je i njena organizacija na Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom, a sem pomenutih ciljeva i vrijednosti, ovim se događajem željela ojačati sigurnost građana BiH u pogledu njene perspektive kao zajednice ravnopravnih naroda, ali i da se promoviraju euro-atlanske vrijednosti i informiranost građana o njihovom značaju.

Autor teksta: Benjamina Londrc

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti U gradu na Uni 7. i 8. maja održana II. Međunarodna naučna konferencija „Bosna i Hercegovina i euroatlanske integracije-Trenutni izazovi i perspektive“