Posjeta studenata i profesora sa Univerziteta u Jerusalemu

Novootvorene prostorije Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku 29. marta bile su mjesto posjete studenata i profesora Univerziteta u Istočnom Jerusalemu. Posjeta je bila rezultat saradnje između ove dvije visokoobrazovne institucije. Pri Pravnom fakultetu u Istočnom Jerusalemu djeluje Klinika za ljudska prava ispred koje se prisutnim studentima i profesorima obratio Osama Al-Risheq, vođa tima studenata iz Jerusalema uz prigodno predavanje. Tema izlaganja ticala se primjene međunarodnog prava na palestinskom teritoriju. „Veoma smo impresionirani ovim što smo imali priliku čuti o fazama kroz koje je prošla BiH kroz svoju historiju. Također, upoznali smo se sa sistemom obrazovanja u BiH na različitim nivoima. Moje predavanje ticalo se prošlosti Palestine i implementacije rezolucija međunarodnog prava koje su od krucijalnog značaja za ovo područje“, kazao je Al-Risheq. Prof. dr. Džemal Najetović, profesor na Pravnom fakuletu Univerziteta u Travniku je nakon izlaganja gostiju iz Jerusalema održao  predavanje na temu državnopravnog razvitka Bosne i Hercegovine. „Ovo im je prvi izlazak uopšte iz grada Jesrusalema. Došli su da posjete BiH kako bi vidjeli naša iskustva kada je u pitanju bolonjski proces te ista mogli implementirati u svoju praksu“ kazao je Najetović. Za predstavnike palestinske ambasade u Sarajevu koji su u posjetu došli zajedno sa studentima organizovan je prigodan prijem u prostorijama fakulteta. Gostima je dobrodošlicu poželio dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku prof. dr. Mensur Kustura koji je čestitao studentima na angažmanu i izrazio nadanje da će se saradnja i u budućnosti nastaviti. Posebno je pohvalno to što je predavanje izazvalo veliku pažnju studenata o čemu najbolje svjedoči činjenica da je kapacitet amfiteatra bio popunjen.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Posjeta studenata i profesora sa Univerziteta u Jerusalemu