Posjeta studenata Pravnog fakulteta Kazneno-popravnom zavodu Zenica

Kao i svih prethodnih godina i ove godine u sklopu nastavnog predmeta Penologija, koju predaje prof. dr Hana Korać i viši asistent Lejla Šaćirović, dana 04.06.2015.godine organizovana je studentska praksa u vidu posjete najvećem zatvoru u našoj državi – Kazneno-popravnom zavodu Zenica. Studenti su obišli nekoliko paviljona kojom prilikom su mogli vidjeti u kakvim uslovima borave zatvorenici i na koji način se vrši penološki tretman u zatvoru. Nakon obilaska studenti su imali priliku prisustvovati predavanju održanom od strane Jasmina Pipe, nadzornika zatvorske policije i Zorana Ristića odgajatelja u Sektoru tretmana, kao i interaktivno učestvovati u diskusiji, te postavljati pitanja domaćinima. U zatvoru kapaciteta oko 850-870 kreveta trenutno kaznu izdržava 757 osuđenih osoba od čega 16 na tzv „odjeljenju forenzike“, a gdje se smještaju lica kojima se izriče mjera bezbjednosti obavezno psihijatrijsko liječenje. Uočen je veliki napredak u odnosu na prethodnu godinu u smislu ulaganja u renoviranje pojedinih zatvorskih kapaciteta, te otvaranja novih paviljona koji su već omogućili razdvajanje maloljetnih lica u zaseban paviljon, a u budućnosti je cilj  odvojiti „radnike“ i osuđenike sa primjerenijim ponašanjem, te im omogućiti korištenje novih savremeno opremljenih paviljona što će u mnogome doprinjeti tome da se otklone sve negativne posljedice koje proizilaze iz kolektivnog tretmana osuđenih lica.

Posjeta studenata PFK Kazneno-popravnom zavodu Zenica protekla je uspješno na obostrano zadovoljstvo. Studenti četvrte godine, asistentica i profesorica su zahvalni na izuzetnoj saradnji Ministarstvu pravde FBiH koje svake godine putem pismene saglasnosti omogući posjetu studentima, a što je odlična prilika za iste da se susretnu sa kolegama iz prakse i od njih uče. Također, bitno je istači da ljubazno osoblje Kazneno-popravnog zatvora uvijek rado izdvoji svoje vrijeme da učini posjetu studenata što prijatnijom svojim gostoprimstvom, te da su se i sami zatvorenici ponašali korektno i disciplinovano za vrijeme posjete, a na osnovu čega se da zaključiti da svi uposleni u Zavodu na najbolji mogući način obavljaju svoje poslove, te da se efikasno sprovode svi penološki tretmani.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Posjeta studenata Pravnog fakulteta Kazneno-popravnom zavodu Zenica