U Istanbulu 30-31 maja održan Euroazijski seminar rimskog prava

Pravni fakultetU prekrasnom ambijentu Bahcesehir univerziteta u Besiktasu, nedaleko od samog Bosfora, održan je II Euroazijski seminar rimskog prava. Ideja pokretanja seminara živi od davne 1977. godine kada su se počeli održavati „Razgovori romanista socijalističkih zemalja i Italije“. Grad Rim je podržao incijativu za organizovanje I Euroazijskog seminara rimskog prava koji se održao u Dušanbeu 2011. godine.

Tema prvog seminara se odnosila na migracije iz Azije  i otkrića na području Sogdiana iz osmog-devetog stoljeća (freska sa prikazom legende Rhea Silvia i vučice sa Blizancima: o čemu je posebno pisao profesor  P. Catalano u djelu  Euroazija i rimsko pravo u Rimu i Americi, u Diritto romano comune, 33, 2012, str. 3-17.)

Drugi Euroazijski seminar rimskog prava održao se 30-31 maja u organizaciji Univerziteta Bahcesehir u Istanbulu u saradnji sa istraživačkim odjelom "Giorgio La Pira" Nacionalnog istraživačkog vijeća - Sveučilišta u Rimu "La Sapienza".

Seminar je bio posvećen temi:  "Republika i obrana prava čovjeka i građanina. Program i nastava rimskog prava ", sa namjerom da se posveti pažnja istraživanju različitih aspekata Euroazijskog prava, zasnovanih na načelima rimskog prava kao sistema „dobrog i pravičnog“.  Radni jezici konferencije su bili turski, talijanski i ruski- što je samo učešće učinilo još izazovnijim.

Odbor II Euroazijskog seminara u svrhu promovisanja rimskog prava činili su: MACHKAM MACHMUDOV (predsjednik), Dushanbe; OLEG LIČIČAN, Irkutsk; ANTUN Malenica, Novi Sad; Teodor SAMBRIAN, Craiova; Aleksandr Ševčenko, Vladivostok.

Naučni odbor Seminara činili su: Ilber ORTAYLI (predsjednik), Istanbul; Basak KARAMAN (sekretar), Istanbul; Pierangelo CATALAN, Rim; Witold WOLODKIEWICZ, Varšava; XU Guodong, Xiamen.

Organizacijski odbor: Deniz Cejlona, ​​Sveučilište u Bahcesehir; Fatma G. Karagöz, Sveučilište u Galatasaray; DIDEM Yilmaz, Sveučilište u Bahcesehir.

II Euroazijski seminar rimskog prava okupio je najveće svjetske naučnike iz oblasti rimskog prava, koji su tokom dvodnevnog druženja dali ogroman doprinos izučavanju same discipline. Radu su se pridružili profesori i naučnici iz Turske, Italije, Kine, Rusije, Kazahstana, Tadžikistana, Poljske, Rumunije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije. Uposlenici Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku bili su jedini učesnici iz Bosne i Hercegovine. Izlaganjem na temu ELEMENTI  RIMSKOG  PRAVA  U  OBLIGACIONOM  PRAVU  SREDNJOVJEKOVNE  BOSANSKE  DRŽAVE, skrenuli su pažnju da je primjena rimskog prava na tlu današnje Bosne i Hercegovine počela prije više od dvije hiljade godina, te da srednjovjekovno bosansko obligaciono pravo nije ništa drugo do varijanta srednjoevropskih pravnih shvatanja sa temeljem u antičkoj baštini koju najčešće nazivamo rimskim pravom.

Zaključci sa seminara u mnogome će doprinijeti izučavanju rimskog prava, a razmjena iskustava profesora sa različitih svjetskih univerziteta i nova saznanja koja su učesnici ponijeli će sigurno unaprijediti nastavu rimskog prava na matičnim institucijama iz kojih isti dolaze.

 

Autor teksta: Benjamina Londrc, BA

You are here: Početna Fakultet Aktuelnosti U Istanbulu 30-31 maja održan Euroazijski seminar rimskog prava