Lejla Saćirović uspješno odbranila doktorsku disertaciju

Dana 27.06.2015. godine, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku, kandidat Lejla Šaćirović, magistar prava i viši asistent na krivičnopravnoj naučnoj oblasti, uspješno je odbranila doktorsku disertaciju pod nazivom „Kriminološki i krivičnopravni aspekti saobraćajnih prestupa sa posebnim osvrtom na krivično djelo ugrožavanja javnog prometa zbog omamljenosti“. Kandidat je u iscrpnom ekspozeu na sistematičan način prikazao rezultate svog istraživanja, a potom uspješno odgovorio na pitanja postavljena od strane komisije u sastavu prof. dr Mensur Kustura – predsjednik, prof. dr Hana Korać – mentor i prof. dr Hasan Balić – član komisije. Nakon kratkog vijećanja, komisija je donijela konačnu odluku da je kandidat Lejla Šaćirović uspješno odbranila doktorsku disertaciju ocjenom izvrstan (10), čim je kandidat stekao naučno zvanje doktor pravnih nauka, uža naučna oblast krivičnopravna. Predmet ovog naučnog istraživanja i ciljevi su jasno navedeni i podjednako aktuelni kako sa društvenog, tako i sa znanstvenog stajališta. Kandidat je na stručan način prezentovao problem, predmet, cilj, hipoteze, metodološki postupak i rezultate istraživanja, što će pomoći u profesionalnom radu nadležnih zakonodavnih tijela, tužilaštava koja provode istrage i podižu optužnice za ovakva krivična djela, sudova koji vode prvostepene i drugostepene postupke u slučajevima potvrđivanja optužnica, te policijskih agencija u Bosni i Hercegovini. Pored toga, kandidat je upravo u svom istraživanju obradio podatke svih naprijed navedenih institucija, ograničavajući se na prostor Federacije BiH i Kantona Sarajevo, dovodeći iste u korelaciju. Pored toga, istraživanje sadrži rezultate anketnog ispitivanja, intervjua sa istaknutim stručnjacima iz ove oblasti, te uporedno pravnu analizu sa susjednim zemljama. Teorijski dio rada obrađuje etiologiju, fenomenologiju i kriminalnu profilaksu kod saobraćajnih prestupa u okviru kriminološkog aspekta, dok je sa krivičnopravnog aspekta urađena pravna i činjenična analiza norme „de lege lata“ i „de lege ferenda“.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Lejla Saćirović uspješno odbranila doktorsku disertaciju