U amfiteatru Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu 17. 6. 2014. godine, pred većim brojem studenata i profesora ovog fakulteta, te ostalih građana iz Sarajeva, predstavljen je 37. broj Časopisa za kulturnu historiju „Gračanički glasnik“. U ime domaćina, Fakulteta islamskih nauka, skupu se prvo obratio prof. dr. Enes Karić, pohvalivši napore Redakcije, koja već 18 godina istrajava na konceptu takozvane regionalne i zavičajne kulturne historije, ne bježeći ni od ulaska u neke historiografske teme koje svojim značajem nadilaze čak i nacionalne okvire, uključujući i one koje su još uvijek nedovoljno obrađene i osvijetljene, pa čak i kontroverzne.
Jedna od takvih je i „Stota godišnjica Prvog svjetskog rata“, koja zauzima veći dio sadržaja ovog broja „Gračaničkog glasnika“. Obrazlažući temu broja, doc. Dr. Omer Hamzić, glavni i odgovorni urednik Časopisa, između ostalog je na početku promocije naglasio: „U pristupu ovoj temi, u većini naših priloga trudili smo se da „pobjegnemo“ od velikih, mnogo puta „prežvakanih“ pitanja i da, oslobođeni bilo kakvih opterećenja, pružimo čitaocu neka nova saznanja i činjenice, uglavnom one koji se tiču Bosne. U prvom redu to je već spomenuto pitanje „logistike atentatorima“ i još uvijek, itekako, žive ideje u ime koje je odjeknuo pucanj u Sarajevu, 1914.“
U tom smislu, posebno ističemo vrlo sadržajan i dokumentovan prilog pod naslovom Sarajevski atentat – varnica koja je zapalila svijet,prof. dr. Zijada Šehića sa Filozofskog fakulteta Univerziteta iz Sarajeva. Autor je u tom svom prilogu, a takođe i u svom izlaganju na promociji, ponudio odgovore na niz pitanja (između ostalih i o „Mladoj Bosni“, kao potpuno izmišljenom narativu), potkrjepljujući ih novim saznanjima i argumentima, posebno kada je u pitanju uloga evropske diplomatije, ali i Srbije i njenih tajnih službi u pripremi atentata.
Osim prof. dr. Zijada Šehića, čije je opširnije izlaganje i pobudilo najveću pažnju, svoje priloge na ovu temu, ukratko su predstavile još i Mina Kujović, viši arhivski savjetnik (Bošnjački institut Sarajevo) i Benjamina Londrc, asistentica (Pravni fakultet Univerziteta u Travniku).
Zahvaljujući, prije svega, kvalitetu priloga kao i specifičnom balansu između lokalnog i općeg, „Gračanički glasnik“ je, nakon 18 godina kontinuiranog izlaženja, postao prepoznatljiva periodika na mnogo većem prostoru od onog na koji upućuje sam njegov naziv. To je potvrdila i ova, druga po redu njegova promocija u Sarajevu.
Autor teksta: Benjamina Londrc