"Sarajevski filološki susreti" su naučni skup iz oblasti filologije, odnosno lingvistike i nauke o književnosti, koji se održava svake druge godine u Sarajevu, a koji organizuje Bosansko filološko društvo (BFD).
Ciljevi ove naučne manifestacije, pored razmjene naučnih spoznaja i dostignuća domaćih i inozemnih filologa, jesu jačanje istraživačkih kapaciteta bh. filologije te njeno međunarodno promoviranje i afirmiranje, a posebno u vezi s proučavanjem jezičke i književne baštine naroda BiH koja je, nažalost, još nedovoljno istražena, dok je u širim okvirima nerijetko i vrlo slabo poznata.
Prvi Sarajevski filološki susreti organizirani su 2010, a zatim i drugi 2012. godine. SFS 3 bili su posvećeni temama lingvistike, jezika i opozicija u jeziku, pristupa analizi diskursa, nauke o književnosti, književnosti i rata, te Sarajevskog atentata u književnosti i kulturi.
Naglasak ovogodišnjih Sarajevskih filoloških susreta, u kojem je učestvovalo 106 izlagača, bilo je proučavanje jezičke i književne baštine naroda BiH, koja je, nažalost, do sada nedovoljno istražena. Centralna ovogodišnja tema susreta bila je 100. godišnjica od početka Prvog svjetskog rata, tačnije od Sarajevskog atentata, koji je utjecao na razvoj društva u cijelom svijetu, pa i književnosti.
Osim utjecaja sarajevskog atenatata na književnosti, lingvisti iz regiona, Evrope, pa i svijeta na konferenciji su govorili i o utjecaju rata na razvoj jezika, ali i o tome da književnost nije samo ogledalo historijskih dešavanja već ravnopravan učesnik događaja i razvoja društva. Zaposlenici Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, prof. dr. Dževad Drino i ass. Benjamina Londrc dali su svoj doprinos radu konferencije sa temom „Sarajevski atentat u peru pravnika“- u okviru koje su iznijeli aspekte tumačenja ovog događaja iz različitih uglova, osvrćući se posebno na same sudske procese vođene protiv osoba koje su bile u bilo kakvoj vezi sa atentatom.
Autor teksta: Benjamina Londrc, BA