Pravni fakultet Univerziteta u Travniku je učestvovao na regionalnoj konferenciji/seminaru pod naslovom „Regional Seminar for Certain Caucasian, Central Asian and Eastern European Countries and Central European, Baltic and Mediterranean Countries on the Implementation and Use of Several Patent-Related Flexibilities“, koja je održana u periodu od 16.10 do 19.10.2013. godine, u prestižnom predjelu Burabai, pored glavnog grada Astane, Republika Kazahstan. Konferencija je obrađivala materiju određenih vrsta modaliteta fleksibiliteta ugrađenih u intelektualnopravni sistem zaštite izuma patentom. Predstavnik Pravnog fakulteta na ovoj prestižnoj konferenciji je bio viši asistent Haris Hasić, MA.
Konferencija je organizovana od strane Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) u saradnji sa Komitetom za pravo intelektualnog vlasništva Ministarstva pravde Republike Kazahstan, Institutom za intelektualno vlasništvo Republike Kazahstan, Svjetskom trgovinskom organizacijom (WTO) i Svjetskom organizacijom za zdravlje (WHO). Pored Bosne i Hercegovine, na konferenciji su učestvovali delegati iz preko četrdeset država svijeta sa tri kontinenta, kao i brojni predstavnici intelektualne elite Republike Kazahstan i brojnih vladinih, nevladinih i međunarodnih organizacija.
Konferenciju, koja je održana u elitnom odmarališnom kompleksu koji često posjećuje predsjednik Nursultan Nazarbajev sa svjetskim vođama (između ostalih, tu je svojevremeno bio i Boris Jelcin), otvorio je Marco Aleman, vršilac dužnosti direktora za patente Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo, predstavnik Ministra pravde Republike Kazahstan, Direktor Instituta za intelektualno vlasništvo, predstavnici WTO-a i WHO-a.
Tokom tri dana konferencije učesnici su imali priliku slušati svjetske stručnjake u polju intelektualnog vlasništva kako drže predavanja na širok dijapazon tema u vezi sa fleksibilitetom u patentima, između ostalog i fleksibilitetima u kriteriju patentabilnosti, u prisilnim licencama, iscrpljenju prava, utility modelima i konsenzualnom patentu. Održana su i predavanja delegata o fleksibilitetima u patentnim sistemima država iz kojih dolaze, kao i posebnostima takvih sistema.
Viši asistent Haris Hasić, MA, u saradnji sa Stankom Čolakom iz Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine, održao je predavanje od četrdeset i pet minuta o specifičnostima sistema patentne zaštite izuma u Bosni i Hercegovini, sa detaljnim objašnjenjem postupka dobivanja prisilne licence u Bosni i Hercegovini. Između ostalog, na predavanju je istaknuto da je Bosna i Hercegovina izgradila sistem zaštite intelektualnog vlasništva koji je na svjetskom nivou i koji u cijelosti implementira kako pravnu stečevinu Evropske unije, tako i sve važnije međunarodne sporazume. Istaknuto je da je takvo stanje rezultat požrtvovanog i predanog djelovanja Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine, pod izuzetno sposobnim vodstvom direktorice Lidije Vignjević. Ukazano je i na to da je pravna misao po ovim pitanjima u Bosni i Hercegovini izuzetno aktivna i relevantna, predvođena doc. dr Ismetom Alijom kao prepoznatim stručnjakom u ovom polju - kako u državi, tako i u regiji.
Po završetku konferencije obilježena je i dvadeseta godišnjica sistema zaštite prava intelektualnog vlasništva u Republici Kazahstan. Upriličena je priredba bogata kulturnim naslijeđem ovog ponosnog naroda, kao i svečanim govorima dužnosnika i učesnika razvoja ovog sistema i gostiju, te tradicionalnim darivanjem domaćina. Prenesene su čestitke i dobre želje za još svjetliju budućnost sistema zaštite intelektualnog vlasništva u Republici Kazahstan od naroda Bosne i Hercegovine, od Instituta za intelektualno vlasništvo i direktorice Lidije Vignjević te od Univerziteta u Travniku, Pravnog fakulteta i, posebno osnivača, glavnog menadžera i vlasnika doc. dr Ismeta Alije.
Univerzitet u Travniku je po nekim pokazateljima jedan od najvećih privatnih univerziteta u Bosni i Hercegovini, a Pravni fakultet je najveći privatni pravni fakultet u Bosni i Hercegovini. Uprkos relativno kratkom vremenskom periodu postojanja, stvorili su odlike izvrsnosti u obrazovanju i naučnoistraživačkoj djelatnosti, što se manifestuje i u sve većoj ulozi ovih ustanova u naučnoistraživačkom diskursu, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u regiji i šire. Navedeno je vidljivo i iz navedenog učestovanja višeg asistenta Harisa Hasića na ovoj prestižnoj regionalnoj konferenciji.
Viši asistent Haris Hasić, MA je magistrirao na temu „Autorskopravna zaštita računarskih programa u pravu intelektualnog vlasništva Bosne i Hercegovine“. Na službenom je spisku predavača Agencije za državnu službu Bosne i Hercegovine za pravo intelektualnog vlasništva. Položio je stručni ispit za zastupnika za intelektualno vlasništvo pri Institutu za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine. Focal point je za Bosnu i Hercegovinu za Web portal o obrazovanju intelektualnim vlasništvom Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO). Autor je brojnih stručnih i naučnih članaka i koautor tri knjige u pripremi.