“Bosna i Hercegovina u socijalističkoj Jugoslaviji: od Ustava 1946. do Deklaracije o nezavisnosti 1991. godine” naziv je naučnog skupa koji se, u organizaciji Udruženja za modernu historiju iz Sarajeva, održao u Mostaru, 16. i 17. septembra 2016. godine.
Prof. dr. Husnija Kamberović, jedan od organizatora skupa, naglasio je kako je cilj skupa vidjeti šta se to dešavalo s Bosnom i Hercegovinom u vrijeme socijalizma, te kako je taj razvoj od 1946. do 1991. utjecao na izlazak Bosne i Hercegovine iz Jugoslavije 1992. godine. Posebna pažnja, dodao je Kamberović, posvećena je događanjima 90-ih godina prošlog stoljeća i raznim debatama u vezi s položajem Bosne i Hercegovine.
Naučni skup je okupio oko dvadesetak učesnika iz različitih oblasti društvenih nauka. Tematizirana su različita pitanja, kao što su mjesto i uloga Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine u procesima pluralizacije političkoga života, socijalne promjene u BiH u vrijeme socijalizma, te razvoj pojedinih gradova.
Član Udruženja za modernu historiju Amir Duranović kazao je kako je ovaj skup kombinacija nekih iskusnijih historičara i mlađih kolega koji su na početku svoje akademske, istraživačke karijere kojima su potrebne ovakve vrste susreta, ne samo da bi prezentirali svoja istraživanja nego da bi i čuli druge, da bi s njima razmijenili ideje, kritička razmišljanja i naravno da bi se družili.
Svoj doprinos u radu skupa dali su i uposlenici Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, doc.dr. Omer Hamzić i viša ass. Benjamina Londrc, radom na temu: „Zakon o konfiskaciji iz 1945. godine kao oruđe represije režima: slučaj Ibrahima Klokića iz Malešića kod Gračanice“.