Dana 25.05.2024. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku je održana međunarodna naučno-stručna konferencija „Kriza čovječanstva uzrokovana kršenjem vladavine prava“.

U radu konferencije učestvovali su ugledni naučni autoriteti iz regije, kako bi diskutovali o mogućnostima smanjenja instanci emanacija kriza raznih provinencija u svijetu za koje je postulirano da su barem djelimično uzrokovane kršenjem vladavine prava te razmatranja iznalaženja solucija za prevenciju sukoba i izazova koji mogu dovesti do sukoba u budućnosti. Posebno je notirano da je nužno izraditi sveobuhvatnu strategiju za prevenciju nesporazuma, jačanja povjerenja i općenito poticanje bona fides dialoga između participanata bilo da se radi o narodima, državama, društvima, grupama ili pojedincima a radi borbe protiv korupcije i terorizma, rješavanja problema nezaposlenosti i siromaštva, rješavanje problema ilegalnih migracija, klimatskih promjena te općenito radi zaštite građanskih, ljudskih i drugih prava te sloboda u svim segmentima društva a što je optimalno i svrsishodno može ostvariti poštivanjem i poticanjem vladavine prava.

Konferencija je rezultirala sljedećim općim zaključcima:

• Osuđujemo sve oblike kršenja ljudskih prava i sloboda kao i sve druge oblike povreda prava i sloboda bilo kog pripadnika društva;
  • Nacionalizam, šovinizam i paternalizam nikome ne pomažu, naprotiv, nanose veliku štetu narodima, nacijama, državama i čovječanstvu uopće;
  • Protivimo se negiranju „drugih i drugačijih“. U našoj evropskoj viziji nema mjesta za diskiriminaciju bilo koga i po bilo kom osnovu;
  • Kršenje vladavine prava može uzrokovati i voditi do krizi raznih vrsta, uključujući i, ultimativno, do krize čovječanstva;
  • Poštovanjem vladavine prava se doprinosi sprečavanju i ublažavanju kriza;
  • Vladavina prava je univerzalna vrijednost najvišeg stupnja za održanje i pospješenje koje je opravdano i poželjno uložiti sve moguće napore;
  • Krize bilo koje vrste su kontraproduktivne rastu i razvoju društva pa se trebaju spriječiti što prije i što učinkovitije;
  • Kršenje vladavine prava može uzeti više oblika te se može izvršiti na više načina, ne samo oružjem i silom vrijeđajući ljudska prava već i na razne druge načine a posebno koristeći mehanizme zloupotrebe moći u svim njenim oblicima koja rezultira zaobilaženjem i ignoriranjem pozitivnih pravnih pravila ili podjarmljivanjem pravosudnog sistema za inkompatibilne svrhe kao što su, između ostalog, održavanja statusa quo ili postizanja vlasti;

Svi izloženi naučni radovi koji zadovolje uslove za objavljivanje kao i prođu dvostruku recenziju će biti objavljeni, zajedno sa širim spiskom opštih i sa posebnim zaključcima Konferencije u posebnom tematskom izdanju Zbornika radova pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Međunarodna naučno-stručna konferencija „Kriza čovječanstva uzrokovana kršenjem vladavine prava“ je organizovana pod generalnim pokroviteljstvom prof. dr. Ismeta Alije, osnivača i generalnog menadžera Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku koji je snosio sve troškove organizovanja i učešća učesnika na Konferenciji te Organizacioni odbor Konferencije se i ovim putem javno želi svesrdno zahvaliti uvaženom profesoru na njegovoj velikoduštnosti ali i viziji te perzistentnim pozivima na održavanjem najvišeg stepena naučne i općenite izvrsnosti.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Na Pravnom fakultetu održana međunarodna naučno-stručna konferencija: „Kriza čovječanstva uzrokovana kršenjem vladavine prava