Olovo je 19. septembra 2014. godine bilo domaćin okruglog stola „Rijeka Krivaja kroz prošlost (prostor, vrijeme, ljudi)“  kojeg su zajedno organizovali Institut za istoriju i Udruženje za modernu historiju. U pet predviđenih panela održano je 18 pojedinačnih izlaganja koja su svojom tematikom pokrila cjelokupnu prošlost prostora kroz koji prolazi rijeka Krivaja. Pored organizatora Instituta za istoriju BiH i članova Udruženja za modernu historiju iz Sarajeva na okruglom stolu su učestvovali i profesori i stručnjaci sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Pravnog fakulteta u Zenici, Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu, društva “Stanak” (Društva za proučavanje srednjovjekovne bosanske historije u Sarajevu), Centra za krš i speleologiju iz Sarajeva, Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, itd.

Prema riječima mr. sc. Enesa Omerovića organizovanje skupa imalo je za cilj podsticanje historičara, kao i naučnika iz drugih oblasti, da se bave istraživanjem prošlosti regiona koji je dosadašnjoj bosanskohercegovačkoj historiografiji relativno slabo istražen. Pored toga, namjera Instituta za istoriju u Sarajevu je i da se u bosanskohercegovačku historiografiju polako počnu uvoditi i teme iz tzv. ekohistorije, odnosno historije okoliša. Također, na ovaj način se obnavljaju nastojanja Instituta za istoriju u Sarajevu da svoje aktivnosti prezentira i u manjim sredinama i ukaže na značaj proučavanja lokalne historije, rekao je Omerović. U bosanskohercegovačkoj historiografiji ovaj region kao cjelina je rijetko tretiran i relativno slabo istražen a namjera organizatora je da se u budućnosti više pažnje posveti upravo onim sredinama u BiH koje su neistražene.

Autor teksta: Benjamina Londrc

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti U Olovu održan okrugli sto "Rijeka Krivaja kroz prošlost (prostor, vrijeme, ljudi)“