Viša asistentica na užim naučnim oblastima Međunarodno pravo i Javno pravo, mr. sc. Ajla Škrbić, učestvovala je u Olimpiji u Grčkoj na sedmodnevom naučnom svjetskom simpozijumu „International Relations and Cultural Diplomacy“. Organizatori Simpozijuma bili su Institute of International Relations i Hellenic Foundation for Culture, a Simpozij je održan u impresivnim premisama Olimpijske akademije. U konkurenciji od 180 prijava iz cijelog svijeta, a po izboru predavača Simpozijuma, jedini predstavnik na ovom važnom naučnom skupu iz balkanskih zemalja, odnosno iz država bivše Jugoslavije, bila je Ajla Škrbić, čiji je odlazak u Grčku pomogla Vlada ZDK.

Na skupu je raspravljano o aktuelnim temama u međunarodnoj zajednici: međunarodnim odnosima, kulturnoj diplomatiji, medijima, politici… Učestvovalo je 27 mladih stručnjaka iiz svih dijelova svijeta: Amerika, Kina, Meksiko, Francuska, Belgija, Kazahstan, Azerbejdžan, Turska, Surinam, Saudijska Arabija, Grčka, Kipar… Uglavnom je riječ o zaposlenicima ministarstava vanjskih poslova, ambasada, konzulima, kulturnim atašeima i akademskim radnicima. Predavači su bili istaknuti profesori takođe iz svih dijelova svijeta: Grčka, Danska, Egipat, Kipar itd., inače stručnjaci sa Harvarda, iz Evropskog parlamenta i sl.

O navedenom su jako bili zainteresovani grčki mediji pa su intervjui sa učesnicima Simpozijuma prikazani na nacionalnoj grčkoj televiziji. No, da su i bh. mediji pokazali interesovanje za veliki uspjeh više asistentice na PFK pokazuju sljedeći linkovi:

LINK 1

LINK 2

LINK 3

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Mr. sc. Ajla Škrbić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku jedini predstavnik BiH na simpozijumu u Grčkoj