povelja kulina bana slikaDemokratski omladinski pokret je organizovanjem okruglog stola u Sarajevu, 29.8.2014. godine obilježio godišnjicu nastanka Povelje Kulina bana. U prostorijama Centra za mlade na Grbavici održana su predavanja o temi „Značaj povelje Kulina bana” a prisutnima su se obratili prof. dr. Enes Durmišević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Ass. Benjamina Londrc sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, te Mr. Mehmed Kardaš sa Instituta za jezik. Predavači su govorili o značaju povelje sa historijsko-pravnog i jezičkog aspekta te o nastanku, sadržaju ali i budućnosti samog dokumenta.

Kulinova povelja napisana je 29. augusta 1189. godine na pergamentu. To je prvi i najstariji pravni dokument u cijelome (južno)slavenskom svijetu koji je pisan na papiru sa posebnim jezičnoizražajnim i kulturnohistorijskim vrijednostima. Nastala je nakon ugarsko-bizantskih ratnih sukoba, 50-ih i 60-ih godina 12. stoljeća.  Početkom 80-ih godina 12. stoljeća, tj. 1180. godine bansku vlast u Bosni, koja se tada nalazi na prostoru između Grmeča i Drine, preuzima Kulin: čovjek sa iznimno i nesumnjivo dobrim državničkim i upravno-organizatorskim sposobnostima. Takva je Kulinova vladavina u narodu zapamćena kao razdoblje blagostanja, pa još i danas možemo čuti izreku: Za Kulina bana i dobrijeh dana. Ima više razloga što se Povelji Kulina bana poklanja velika pažnja: to je historijski dokument koji predstavlja ugovor sa zakletvom kojim njen izdavač – ban Kulin – daje Dubrovčanima slobodu trgovanja u Bosni. Jedan je od rijetkih bosanskih spomenika ali istovremeno i (južno) slavenskih dokumenata, pisan perom, koji je stigao do nas u čitkome stanju, osobito ako se zna da su natpisi na Kulinovoj ploči, koja potječe iz sredine 12. stoljeća, a nađena je 1898. godine u selu Muhašinovićima kod Visokog, isprekidani i znatno oštećeni. Primjerak za koji se smatra da je original nalazi se u Sankt Peterburgu, u prostorijama Ruske akadamije nauka, na odjelu za slavistiku. Dva javnosti poznata prijepisa se nalaze u Dubrovačkom arhivu.

VIDEO: Okrugli stol - Značaj Povelje Kulina bana

Autor teksta: Benjamina Londrc

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti U Sarajevu održan okrugli sto povodom obilježavanja godišnjice potpisivanja povelje Kulina Bana