Pravni fakultetKrajem juna mjeseca na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku upriličena je promocija udžbenika „Organizovani kriminalitet i druga krivična djela“ autorice prof. dr. Hane Korać. Mnogi gosti uživali su u prelijepoj atmosferi amfiteatra novootvorenog objekta Pravnog fakulteta, a o  domaćinima, samoj promociji,  te prvenstveno o značaju rada i djela prof. dr. Hane Korać sažetog u jednoj ovako kvalitetnoj knjizi  govorili su učesnici i vođe projekta „EU support to law enforcement in Bosnia and Herzegovina“ („EU podrška provedbi zakona u Bosni i Hercegovini“) u članku objavljenom 02.07.2014. godine na njihovoj oficijelnoj web stranici.

„EU support to law enforcement in Bosnia and Herzegovina“ („EU podrška provedbi zakona u Bosni i Hercegovini“) je dvogodišnji projekt je pokrenut u maju 2012. godine kao dio kontinuiranog opredjeljenje EU da donese provođenje zakona u BiH bliže nivou potrebnom za ulazak u EU. Plan implementacije nadopunjuje napore i mišljenja da je za provođenje zakona u BiH potrebno da se na svim nivoima čini  poboljšanje kapaciteta i sposobnosti za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, jačanje saradnje krivičnog pravosuđa, ostvarivanje koristi od regionalne i međunarodne policijske saradnje i razmjene iskustava. Zajedno su fokusirani na postizanje četiri specifična cilja: poboljšanje zakonodavstva, kapaciteta i sposobnosti policijskih tijela, institucija i agencija za jačanje saradnje i koordinacije u području provedbe zakona; provođenje reforme policije u skladu sa relevantnim zakonima; doprinos u smanjenju korupcije i organiziranog kriminala;  jačanje saradnje i koordinacije između policije i krivičnog pravosuđa, posebno tužilaca u cilju efikasnije borbe protiv kriminala.

Podršku objavljivanju knjige dala je EU, a promociju je posebno obilježio  trenutak uručenja zahvalnice dr.  Karlu Lesjaku, vođi tima projekta "EU podrška provedbi zakona u BiH" u oblasti organizovanog kriminaliteta, međunarodno priznatom stručnjaku u istragama za teška krivična djela, te stručnjaku u nekoliko međunarodnih i europskih komisija iz oblasti provedbe zakona.

U članku objavljenom na stranici „EU support to law enforcement in Bosnia and Herzegovina“ („EU podrška provedbi zakona u Bosni i Hercegovini“)dr. Karl Lesjak je izjavio: „Imajući u vidu prirodu organiziranog kriminala koji ne poštuje granice, pohvalio bih autoricu koja se potrudila da u pripremi knjige uključi BiH, regionalne  i EU stručnjake. Njihovi radovi su vrijedan doprinos boljem razumijevanju čak 18 oblika organiziranog kriminala“. Takođe je naglasio da je knjiga veoma značajna za operativni rad agencija za provođenje zakona.

Nesumnjivo Pravni fakultet Univerziteta u Travniku može biti ponosan što je dio jednog ovakvog projekta, te što ima ovako kvalitetne predavače kao i univerzitetske udžbenike.

Autor teksta: Lejla Šaćirović

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti „EU support to law enforcement in Bosnia and Herzegovina“ o knjizi „Organizovani kriminalitet i druga krivična djela“ autorice prof. dr. Hane Korać