Dana 5.7.2014. godine u 13:00 sati u Amfiteatru 3 Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku uspješno je odbranjena još jedna doktorska disertacija. Prije početka zvaničnog dijela odbrane komisiji, kandidatu i mnogobrojnim gostima se obratio doc. dr. Ismet Alija – osnivač i glavni menadžer Pravnog fakulteta. U svom obraćanju dr. Alija je apostrofirao značaj doktorskog studija, posebno naglašavajući značaj i smisao pisanja doktorskih disertacija. Među prisutnim gostima bio je i načelnik općine Kiseljak – gospodin Mladen Mišurić Ramljak, kojemu je tom prigodom uručena i zahvalnica za nesebičnu podršku i razumijevanje tokom razvojnog puta naše institucije. Zahvalnicu načelniku je uručio prof. dr. Zijad Hasić.

Kandidat za odbranu doktorske disertacije bio je mr. Vjekoslav Vuković. Mr. Vuković je branio rad na temu „Reforma Agencija za provedbu zakona u Bosni i Hercegovini – analiza utjecaja reforme na borbu protiv organiziranog  kriminaliteta“. Kandidat je od strane komisije ocijenjen ocjenom summa cum laude. Mentor na doktorskoj disertaciji je bila prof. dr. Hana Korać. Članovi komisije na odbrani doktorske disertacije su pored mentora prof. dr Hane Korać bili prof. dr. Zijad Hasić - predsjednik komisije i prof. dr. Nedžad Korajlić - član komisije. Zapisničar na odbrani je bila dipl. iur. Dženita Kliko Zec. Odbranom doktorske disertacije i objavom iste mr. Vjekoslav Vuković dobija zvanje doktora pravnih nauka na užoj naučnoj oblasti Krivično pravo.

U uvodnim razmatranjima kandidat polazi od toga da postoji mnogobrojnost agencija, nadležnosti, racionalnih i neracionalnih konkurencija, što sve ujedno dovodi do difuzije zaštitnog sistema, kao i rasipanja sredstava. Teorijski dio problema razmatra i kriminološki aspekt pojavnih oblika organiziranog kriminaliteta, kao i dio historijskih razmatranja, te se pravi osvrt na fenomenologiju i etiologiju organiziranog kriminaliteta, parametre suzbijanja u Bosni i Hercegovini te pokazatelje o pojedinim pojavnim oblicima koji predstavljaju sastavni dio organiziranog kriminaliteta.

Mr. Vjekoslav Vuković se na 240 stranica teksta A4 formata osvrnuo na reformu policije, mnogobrojnost policijskih agencija u Bosni i Hercegovini, probleme koordinacije aktivnosti i saradnje između pomenutih agencija, kao i obilježja terorizma kao oblika organiziranog kriminaliteta, te njegov značaj i pojavu u Bosni i Hercegovini. U radu se iznose i rezultati statistički obrađenih podataka i analize prikupljenih podataka te rezultati provedenih istraživanja.

U zaključnim razmatranjima kandidat konstatuje da na osnovu provedenog istraživanja dolazi do zaključka o postojanju međuagencijskog rivaliteta, ogromnog broja agencija, kao i kompleksne ustavno-administrativne strukture Bosne i Hercegovine, što za posljedicu ima stvaranje niza nedostataka u sistemu sigurnosti. Kandidat naglašava nužnost reformi koje moraju obuhvatiti policijske agencije, obavještajni civilni i vojni segment, financijske sigurnosne institucije s jasnim smjernicama parlamentarno nezavisnog nadzora, pri čemu je nužno da  reforme budu praćene reformom pravosudnog sistema u Bosni i Hercegovini.

Komisija je zaključila da je kandidat na vrlo jezgrovit i iscrpan način iznio datu temu, koja zbog svog kvaliteta predstavlja vrlo bitan doprinos pravnoj nauci i praksi.

Autor teksta: Dženita Kliko Zec

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Odbrane radova i disertacija Mr. Vjekoslav Vuković uspješno odbranio doktorsku disertaciju na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku