U okviru obilježavanja 60. godišnjice Arhiva TK i Stote godišnjice Prvog svjetskog rata, dana 1.7.2014. godine je, u prisustvu mnogobrojnih posjetilaca, saradnika i prijatelja ove institucije, te zvaničnika Tuzlanskog kantona i općine Tuzla, otvorena  izložba pod naslovom „Prvi svjetski rat u dokumentima i fotografijama Arhiva Tuzlanskog kantona“, a zatim predstavljen 37. broj Časopisa za kulturnu historiju „Gračanički glasnik“, u kojem dominiraju teme vezane za tu značajnu historijsku godišnjicu.

Izložbu je otvorio prof. dr. Mirsad Kunić, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona, a projekat „Gračanički glasnik“,  predstavio prof. dr. Izet Šabotić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, dosadašnji direktor Arhiva TK, naglasivši visok nivo i kvalitet ovog jedinstvenog „kulturnog projekta“ Gračanice, koji je, nakon 18 godina kontinuiranog izlaženja, postao prepoznatljiva periodika na mnogo većem prostoru od onog na koji upućuje sam njegov naziv. Predstavljajući sadržaj ovog broja, glavni i odgovorni urednik Časopisa, doc. dr. Omer Hamzić (prof. Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku) iznio je neke akcente iz svog uvodnika pod naslovom „ Povodom stote godišnjice Prvog svjetskog rata – jedan pogled iz podijeljene (dejtonske) Bosne i Hercegovine“, a Edin Šaković, prof., član Redakcije, predstavio svoj prilog o ljudskim gubicima tokom Prvog svjetskog rata sa šireg područja Gračanice.

Autor teksta: Benjamina Londrc

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Doc. dr. Omer Hamzić promovisao 37. broj Gračaničkog glasnika u Arhivu Tuzlanskog kantona