Sunija Jahić odbranio magistarski rad

Sunija Jahić je 19.11.2016. godine u 12:15 sati, u sali za II i III ciklus Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku uspješno odbranio magistarski rad pod naslovom „Organizaciono ponašanje s posebnim osvrtom na ponašanje u upravnim organizacijama“, pred komisijom koju su činili: prof. dr Ferid Otajagić, prof. dr Sead Dizdarević i doc. dr Senad Bajrić, te stekao akademsko zvanje magistar poslovnog prava.

Bosanskohercegovačko društvo se nalazilo pola vijeka u tzv. socijalištičkom društvu i razvijalo društvene, ekonomske, političke i upravne odnose primjerene tadašnjem socijalističkom uređenju, odnosima i vrijednostima u tom društvu, te ciljevima koje je trebalo postići. Međutim, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma koji sadrži i Ustav Bosne i Hercegovine i u kojem su usvojene vrijednosti i odnosi svojstveni kapitalističkim društveno-ekonomskim odnosima. Promjena vrijednosti u ponašanju ljudi kako u privrednim, tako i upravnim organizacijama je temeljna, suštinska i očigledna tendencija. Pored toga, u okviru samih privrednih organizacija postoji širok raspon i standard ponašanja kao i kod upravnih organizacija, počev od birokratskog odnosa ili ponašanja, pa sve do profesionalnog ponašanja zaposlenih u javnoj upravi.

Kandidatov cilj je bio da odredi pojam organizacije, njene vrste, njene osnovne elemente i principe rada organizacije uopšte. Zatim, da istraži i definiše pojam organizacionog ponašanja, njegov sadržaj i posebno uticaje na individualno ponašanje pojedinca u organizaciji. U radu su istraženi osnovni i glavni faktori na koji se ljudi u organizacijama ponašaju na jedan ili drugi način. Pri tome je kandidat smatrao nezaobilaznim istražiti uticaj raznih kultura (socioloških, političkih, organizacionih i upravnih).

Poseban osvrt u radu posvećen je ponašanju u upravnim organizacijama, kako bi se došlo do saznanja šta je potrebno da buduće ponašanje zaposlenih u javnoj upravi Bosne i Hercegovine bude profesionalno, nepristrasno, učinkovito i uljudno. U ovom dijelu rada su istraženi i naznačeni Evropski standardi profesionalnog ponašanja i standardi dobrog ponašanja u članicama Evropske unije kojoj i država Bosna i Hercegovine teži postati član. Na kraju su dati prijedlozi potrebnih reformi javne uprave u Bosni i Hercegovini u kontekstu Evrointegracija BiH i profesionalnog ponašanja svih zaposlenih u javnoj upravi Bosne i Hercegovine.

Magistarski rad predstavlja originalan i samostalan rad te izaziva pažnju i primjerene pohvale svojom sistematskom i uređenom razradom predmetne materije, obimom i temeljitošću tematske analize. Rad predstavlja originalnu istraživačku i analitičko-teorijsku cjelinu koja je rezultirala odgovarajućim zaključcima.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Odbrane radova i disertacija Sunija Jahić odbranio magistarski rad