Prof. dr. Ismet Alija, vlasnik i osnivač Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, poklonio je biblioteci Fakulteta iznimno vrijedno književno i umjetničko djelo „Bosansko kraljevstvo“ urednika prof. dr Emira O. Filipovića. Ovo djelo opisuje Bosansko kraljevstvo, a od dana izlaska iz štampe oduševljava historičare, kolekcionare, bibliofile i patriote u Bosni i Hercegovini. Oni koji su imali priliku da knjigu pročitaju, saglasni su da predstavlja svojevrsni muzejski prikaz srednjovjekovne bosanske države.

„Bosansko kraljevstvo“ objavljeno je krajem 2016. godine u izdanju Mladinske knjige u svjetskoj nakladi od samo 1.000 primjeraka. Daje cjelovit prikaz bosanske banovine i kraljevstva - od njihovog rođenja do osmanske vlasti. Sadržaj je podijeljen na devet poglavlja: Postanak Bosne, Bosanski vladari, Titularni kraljevi Bosne, Rusag, Gospoda rusaška, Vojska, Vjera, Privreda i Kultura. Knjiga obiluje unikatnim ilustracijama bosanskohercegovačkih akademskih umjetnika. Svaki njen primjerak je jedinstven. Ručno je ukoričena i kaligrafski numerisana te, takođe, kaligrafskim pismom posvećena biblioteci Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku.

Pored luksuznog izdanja, biblioteka Pravnog fakulteta posjeduje i pet enciklopedijskih izdanja ove knjige. Ovim vrijednim književnim djelom biblioteka Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku dodatno je obogatila svoj bibliotečki fond sa kojim trenutno raspolaže, tj. preko 4.000 naslova.

Vi ste ovdje: Početna Fakultet Aktuelnosti Prestižno književno i umjetničko djelo poklonjeno biblioteci Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku